Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła – Dębno

Strona główna/Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła – Dębno
Ładowanie Wydarzenia

← Wróc do Wydarzenia

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła – Dębno

Google Map
Pl. Konstytucji 3 Maja 2
Dębno, zachodniopomorskie 74-400 Poland
502 588 444 http://www.debno.salezjanie.pl/
Prafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła - Dębno

Prafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła – Dębno

Kościół wzniesiono w latach 1852-1857 na miejscu XIII – wiecznej świątyni zburzonej całkowicie w 1845 r. Budowlę zaprojektował architekt Fiaminius, wg wzoru z kościoła św. Mateusza w Berlinie, w tzw. stylu Rundbogen – łuków kolistych. Jest to świątynia 3-nawowa, monumentalna, z wysoka wieża od strony wschodniej, apsyda od strony zachodniej i ciągi kaplic od strony południowej; zbudowana z cegły czerwonej i klinkierowej, na fundamentach kamiennych; korpus nawowy 2-kondygnacyjny,bryła wyraźnie podzielona na 3 nawy, z osobnym dachem nad każda nawa.

Półkolista apsyda zawierającą prezbiterium w zwieńczeniu ma rząd głębokich okulusów, w płycinach podkreślonych fryzami; górującą nad całością świątyni 4-kondygnacyjna wieża zwieńczona latarnia i stożkowym hełmem. Nad oknem 3 kondygnacji wieży znajduje się tarcza zegarowa, powyżej – ostatni człon wieży w formie loggii podzielonej półkolistymi arkadami wspartymi na kolumnach; wejście do każdej z naw – przez portale zwieńczone 3-kotnymi tympanonami i krzyżami.

We wnętrzu: przestrzeń podzielona na 3 wyraźne nawy przy pomocy drewnianych empor – wspartych na wiązkowych kolumnach o głowicach toskańskich i korynckich; na ścianach malowidła, w czaszy apsydy -Trójca Święta. Na szczytowych ścianach naw bocznych malowidła przedstawiają Chrystusa udzielającego Komunii, we wnętrzu świątyni oraz Matkę Boża Orędowniczkę; w wyposażeniu także dzwony: 1 wykonany w 1669 r. przez L. Kockeritza ze Szczecina i 2, odlany w 1794 r. przez Jana Krzysztofa Fischera z Chojny. Dobudowano salki i zakrystię w latach 1980-tych.

Listopad 2019

Grudzień 2019

Styczeń 2020