Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów

/Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów
Ładowanie Wydarzenia

← Wróc do Wydarzenia

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów

Google Map
ul. Panny Marii 11
Złotów, wielkopolskie 77-400 Poland
67 263 28 22 zlotow-msf@msf.opoka.org.pl
Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Złotów

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów

Do głównego korpusu od wschodu dobudowane zostało niższe i węższe prezbiterium, zakończone trójbocznie. W narożach ujęte jest pilastrami, posiada ozdobny szczyt, a  pod nim, w przyziemiu, w niszy, widnieje figurka Najświętszej Maryi Panny.

Po stronie północnej i południowej, do korpusu nawy, od strony prezbiterium, przylegają wzniesione na planie kwadratu, murowane, w stylu wczesnobarokowym, kaplice św. Anny i Matki Bożej Różańcowej, zwieńczone kopułami z latarniami. W narożu północnej ściany prezbiterium i wschodniej ściany kaplicy północnej znajduje się prostokątna zakrystia.

Fasada świątyni umiejscowiona została od zachodu. W obu szczytach korpusu widniejej podwójny krzyż patriarchalny, symbol Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego. Kościoł nie posiada wieży, a jedynie wolno stojącą dzwonnicę z 1850 r. oraz sygnturkę umieszczoną na kalenicy korpusu od strony prezbiterium.

Jest to świątynia jednonawowa. Nawę główną oraz prezbiterium pokrywa sklepienie kolebkowe z lunetami z renesansową dekoracją. Ściany od wewnątrz rozczłonkowano pilastrami i zwieńczono podwójnym gzymsem.

Na wystrój kościoła składa się m. in. pięć ołtarzy, ambona, chrzcielnica oraz grupa ukrzyżowania na belce tęczowej, wykonane w technice snycerskiej z drewna lipowego i sosnowego.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz „Koronacja Najświętszej Maryi Panny” z 1666 r. autorstwa Paulusa Hacka z Antwerpii. Dekoracje ścian i sklepień: freski i sgraffito wykonali w  latach 1964-1966 Anna i Leonard Torwirtowie z Torunia.

Zachowały się  także trzy feretrony, z których jeden – ze św. Anną Samotrzeć – wystawiony jest na widok publiczny. Obecne organy zbudowane zostały w 1995 r. w miejsce wcześniejszych, XIX-wiecznych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

[Źródło: Strona parafii]

Lipiec 2019

Sierpień 2019

Wrzesień 2019

Październik 2019

Listopad 2019

+ Export Events

Muzyka na chwałę Pana!

Chcemy się z Wami podzielić playlistą „Muzyka na chwałę Pana”. Umieszczamy na niej nasze ulubione pieśni uwielbienia. Wierzymy, że playlista ta może rozpalać w nas Boży ogień, tak byśmy oddali się całkowicie naszemu Ojcu.

Jeżeli chcesz, aby ta playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz naszą stronę, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Ps. Jeżeli masz ochotę na muzykę uwielbienia przeplataną modlitwami i świadectwami to polecam playlistę pochodzącą z Zapisków z zielonego zeszytu (blog, który prowadzę równolegle z tym projektem). Znajdziesz ją tutaj: Muzyka na chwałę Pana + modlitwy i świadectwa.