Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów

Strona główna/Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów
Ładowanie Wydarzenia

← Wróc do Wydarzenia

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów

Google Map
ul. Panny Marii 11
Złotów, wielkopolskie 77-400 Poland
67 263 28 22 zlotow-msf@msf.opoka.org.pl
Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Złotów

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Złotów

Do głównego korpusu od wschodu dobudowane zostało niższe i węższe prezbiterium, zakończone trójbocznie. W narożach ujęte jest pilastrami, posiada ozdobny szczyt, a  pod nim, w przyziemiu, w niszy, widnieje figurka Najświętszej Maryi Panny.

Po stronie północnej i południowej, do korpusu nawy, od strony prezbiterium, przylegają wzniesione na planie kwadratu, murowane, w stylu wczesnobarokowym, kaplice św. Anny i Matki Bożej Różańcowej, zwieńczone kopułami z latarniami. W narożu północnej ściany prezbiterium i wschodniej ściany kaplicy północnej znajduje się prostokątna zakrystia.

Fasada świątyni umiejscowiona została od zachodu. W obu szczytach korpusu widniejej podwójny krzyż patriarchalny, symbol Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego. Kościoł nie posiada wieży, a jedynie wolno stojącą dzwonnicę z 1850 r. oraz sygnturkę umieszczoną na kalenicy korpusu od strony prezbiterium.

Jest to świątynia jednonawowa. Nawę główną oraz prezbiterium pokrywa sklepienie kolebkowe z lunetami z renesansową dekoracją. Ściany od wewnątrz rozczłonkowano pilastrami i zwieńczono podwójnym gzymsem.

Na wystrój kościoła składa się m. in. pięć ołtarzy, ambona, chrzcielnica oraz grupa ukrzyżowania na belce tęczowej, wykonane w technice snycerskiej z drewna lipowego i sosnowego.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz „Koronacja Najświętszej Maryi Panny” z 1666 r. autorstwa Paulusa Hacka z Antwerpii. Dekoracje ścian i sklepień: freski i sgraffito wykonali w  latach 1964-1966 Anna i Leonard Torwirtowie z Torunia.

Zachowały się  także trzy feretrony, z których jeden – ze św. Anną Samotrzeć – wystawiony jest na widok publiczny. Obecne organy zbudowane zostały w 1995 r. w miejsce wcześniejszych, XIX-wiecznych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

[Źródło: Strona parafii]

Listopad 2019

Grudzień 2019

Styczeń 2020