Parafia Nawrócenia św. Pawła – Pyskowice Śląskie

/Parafia Nawrócenia św. Pawła – Pyskowice Śląskie
Ładowanie Wydarzenia

← Wróc do Wydarzenia

Parafia Nawrócenia św. Pawła – Pyskowice Śląskie

Google Map
ul. Wieczorka 3
Pyskowice, śląskie 44-120 Polska
32 233 23 33 http://swpawel.eu

Parafia Nawrócenia św. Pawła – Pyskowice Śląskie

Parafia Nawrócenia św. Pawła

Parafia Nawrócenia św. Pawła

Strona parafii na FB: https://www.facebook.com/swpawelpyskowice/

Historia Kościoła Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach rozpoczęła się dnia 21 września 1983 roku, kiedy to dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Opolskiej – Alfonsa Nossola budowniczym nowej świątyni został mianowany Ksiądz Leonard Stroka (w latach 1974-1979 pełniący funkcję wikariusza w Parafii św. Mikołaja w Pyskowicach). Warto wspomnieć, że starania o pozwolenie na budowę nowego kościoła zainicjował Ksiądz Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Pyskowicach Augustyn Duffek, gdyż jeden kościół na terenie miasta nie był w stanie zaspokoić potrzeb religijnych mieszkańców.

Teren pod budowę świątyni wyznaczono w północnej części miasta. Kamień węgielny został poświęcony przez Papieża Jana Pawła II podczas Jego pobytu na Górze św. Anny. W 1984 roku miała miejsce historyczna chwila: w pustym polu, gdzie miał stanąć kościół, ustawiono krzyż i ołtarz, a następnie Ksiądz Biskup Jan Wieczorek odprawił Mszę Świętą.

W 1985 roku ruszyły prace. Rozpoczęto je od budowy domu katechetycznego, kaplicy i plebanii. Przygotowywano też fundamenty pod budowę kościoła. Środki finansowe pochodziły z ofiar mieszkańców Pyskowic i wyznaczonych parafii patronackich oraz od życzliwych sponsorów. Duże zaangażowanie i wkład pracy pyskowiczan oraz modlitwy zanoszone w intencji powstającej świątyni wydały stokrotny plon. Po wybudowaniu kaplicy, domu katechetycznego i plebanii, dnia 1 września 1991 roku dekretem Biskupa Opolskiego Alfonsa Nossola została powołana Parafia Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach. Proboszczem nowej parafii został ksiądz budowniczy Leonard Stroka, a pierwszymi wikarymi księża: Jerzy Pudełko i Jerzy Krawczyk. Nadanie kościołowi tytułu Nawrócenia św. Pawła nawiązywało do dawnej tradycji, gdyż w XIII wieku jedyny kościół w Pyskowicach został poświęcony św. Pawłowi.

W nowej parafii mieszka około 7 tysięcy wiernych. Przy parafii działa Stacja Opieki „Caritas” z siedzibą w domu katechetycznym. Od 1992 roku parafia przynależy do nowo utworzonej Diecezji Gliwickiej. 21 września 2003 roku Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Gliwickiej Jan Wieczorek i Ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Opolskiej Paweł Stobrawa dokonali aktu konsekracji kościoła.

[Źródło: Strona parafii]

Lipiec 2019

Sierpień 2019

Wrzesień 2019

Październik 2019

Listopad 2019

+ Export Events

Muzyka na chwałę Pana!

Chcemy się z Wami podzielić playlistą „Muzyka na chwałę Pana”. Umieszczamy na niej nasze ulubione pieśni uwielbienia. Wierzymy, że playlista ta może rozpalać w nas Boży ogień, tak byśmy oddali się całkowicie naszemu Ojcu.

Jeżeli chcesz, aby ta playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz naszą stronę, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Ps. Jeżeli masz ochotę na muzykę uwielbienia przeplataną modlitwami i świadectwami to polecam playlistę pochodzącą z Zapisków z zielonego zeszytu (blog, który prowadzę równolegle z tym projektem). Znajdziesz ją tutaj: Muzyka na chwałę Pana + modlitwy i świadectwa.